
De stelling is dat door de ont-lezing en de afgenomen leesvaardigheid schrijvers zich beter kunnen richten op andere middelen dan de literatuur om hun ideeën naar voren te brengen. De roman als middel daartoe is gedateerd en voldoet niet langer om jongeren inzicht te laten krijgen in zichzelf en de maatschappij. Daar zijn de sociale media voor in de plaats gekomen. Het valt niet te ontkennen dat die een steeds grotere rol spelen in de manier waarop mensen informatie tot zich nemen, meningen vormen en maatschappelijke kwesties bespreken. Ideeën worden tegenwoordig verspreid via korte video’s, podcasts, blogs, animaties (zie boven) en berichten die binnen enkele seconden een groot publiek kunnen bereiken. En dan zijn er ook nog de streamingsdiensten, zoals Netlfix. In een cultuur waarin snelheid, beeld en directe interactie centraal staan, lijkt de roman een traag en achterhaald medium.
Om het kras uit te drukken: Het gedrukte woord is gedateerd. Een verouderde vorm van communicatie. Maar er zijn goede culture alternatieven: toneel en cabaret, al dan niet met zang en dans. Er is bijna sprake van een swingende cabaretinflatie. Wat alleen maar kan duiden op een groeiende belangstelling bij het publiek voor een voorstelling van een cabaretier. Wat ook opgaat voor het toneel. Daar is nog steeds veel belangstelling voor. Niet voor een roman, die liggen in het verdomhoekje. Wat vinden de bezoekers van deze site van de stelling dat toneel, maar vooral cabaret, de rol van de literatuur heeft overgenomen.
Kortom: Sociale media, filmpjes en podcasts lijken steeds meer terrein te winnen als bronnen van informatie en meningsvorming. Tegelijkertijd kampen veel fictieschrijvers met dalende belangstelling voor hun boeken, terwijl cabaretiers en conferenciers volle zalen trekken. Net als het toneel. Is er nog toekomst voor de roman, of moet de schrijver zijn publiek voortaan op het podium zoeken?
Doe mee aan deze culturele discussie op niveau en laat een reactie achter.
Deelnemen aan de discussie kan via het contactformulier onderaan de pagina. Inzendingen worden eerst beoordeeld voor ze definitief worden geplaatst. Geef gerust uw ongezouten mening over dit heikele onderwerp.
Selexyzebooks discussieplatform.